Už dlouho pěstuji na zahrádce bylinky a stihnu je v létě používat do různých masíček na grilovačku,do polévek a různě.Ale pak příjde podzim a už nevím co s nimi,v mrazáku se neosvědčili,tak jsem se letos rozhodla je využít na různé sirupy...jak ozdravné tak osvěžující.Na FB je spousta receptů,tak je budu zkoušet.Osvědčené vložím na svůj web,doufám ,že nebude vadit ,že recepty jsou "ukradené".
Šalvějový sirup
Budeme potřebovat:
2 hrsti šalvěje
1 citrón
600 ml vody
500 g cukru krupice
Nejprve přivedeme k varu vodu s cukrem. Mezitím nakrájíme na velké kusy šalvěj a přidáme do rozvaru. Krátce povaříme. Odstavíme, přidáme plátky citrónu a necháme přes noc odležet. Druhý den znovu krátce povaříme, odstavíme a ještě horké plníme přes plátno do sklenic.
Domácí sirup z rýmovníku vyléčí podzimní neduhy.
Výroba domácího sirupu není nikterak složitá a zvládne ji opravdu každý. V zásadě existují dvě různé cesty, jak se k domácímu sirupu dopracovat – teplá a studená.
Vařený sirup
Výhodou vařeného sirupu je nesporně kratší doba přípravy, ale vzhledem k tepelné úpravě také delší trvanlivost. Tak jako tak, oba sirupy jsou natolik chutné, že zmizí dřív, než by se mohly jakkoliv zkazit…
Potřebujete:
- 20 - 30 lístků rýmovníku
- Citrón, limetku nebo pomeranč – podle vlastní chuti
- Vodu
- Cukr krupici (cca 1kg)
-
Postup:
Den před samotným vařením sirupu je potřeba připravit odvar. Neumyté lístky rýmovníku spolu s plátky dobře očištěného citrónu (či jiného citrusu) vložte do hrnce a zalijte horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené. Přiklopte pokličkou a nechte stát. Druhý den přeceďte přes husté sítko nebo plátěný ubrousek a scezený odvar přiveďte k varu. Ztlumte plamen a opatrně přisypte cukr. Vařte za občasného zamíchání na mírném stupni, dokud sirup nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Vaření se zpočátku může zdát jako „nekonečný příběh“, jakmile se ale vyvaří hlavní díl vody, jde vše velmi rychle – proto od vaření neodcházejte a hlídejte, aby sirup nezačal pěnit a neutekl z hrnce (tzv.“hrnečku, vař“). Správnou konzistenci sirupu vyzkoušíte jednoduše tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek – pokud kapička drží tvar (viz obrázek), je nejvyšší čas sirup odstavit. Po zchladnutí totiž poměrně dost zhoustne. Ještě teplý sirup ihned naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Poté ho uchovávejte na chladném místě.
-
Sirup bez vaření
Výroba za studena se hodí zejména v případě, že má váš rýmovník větší množství listů, které může postrádat. Vlastníte-li tedy víceletou a dobře rozrostlou pokojovku, kterou je nutné zaštípnout, můžete listy využít právě takto. Je také důležité zmínit, že ideální dobou pro studené zpracování sirupu jsou slunečné dny – není to ale podmínkou. Sluneční paprsky jsou přínosem proto, že se cukr rychleji rozpouští a lépe pojí se šťávou z listů.
Potřebujete:
- Uzavíratelnou skleněnou nádobu
- Alespoň 50 větších lístků rýmovníku – čím více, tím lépe
- Cukr krupici (podle velikosti sklenice a množství listů cca 1 kg)
- Citrón, limetka, pomeranč – podle chuti
- Citrónovou šťávu
Postup:
Lístky lehce propláchněte ve studené vodě a překrájejte na půlky, aby se lépe uvolňovala šťáva. Citrón, limetku nebo pomeranč (podle chuti) kartáčkem pečlivě omyjte a rozkrájejte na plátky. Do vypláchnuté sklenice pak střídavě vrstvěte lístky, cukr, citrónovou šťávu a citrusy, než je nádoba plná. Uzavřete a nechejte stát za oknem. Během několika týdnů byste měli pozorovat, že se cukr rozpouští, podle potřeby případně můžete zlehka promíchat a zase upěchovat. Obsah sklenice pravidelně kontrolujte, aby na povrchu nezačala vznikat plíseň. Jakmile je vnitřek skleněné nádoby kompletně tekutý, přeceďte přes plátno a dobře vymačkejte. Sirup jednoduše uchováte ve skleničce v chladu a temnu, v chladničce, sklepě nebo chladné spíži.
Kde všude zachutná
Sirup ze zázračného rýmovníku se hodí jako užívání při rýmě a nachlazení, ale funguje i jako bezvadná prevence těchto nepříjemných onemocnění. Díky velmi jemné a neštiplavé příchuti si ho oblíbí i děti. Nedráždí žaludek, pomáhá naopak odbourat potíže zažívacího traktu. Dospělí si s ním mohou osladit grog nebo punč, a vynikající je také do čaje – například při migréně nebo horečce. Vychutnat si ho můžete na pečivu s máslem, v jogurtu nebo na krupicové kaši. Kdo má v oblibě tradiční bramborové placky, může zkusit zajímavou staročeskou kombinaci chutí i takto.
Přeji mnoho zdaru při výrobě, dobrou chuť a pevné zdraví!
Mátový sirup
Doba přípravy: Nad 2 hodiny Počet porcí: 2 l
Suroviny: 4 hrsti máty ,2 ks bio citron,2 l vody, 500 g třtinového cukru 3 tablety stévie ,kyselina citronová
1 lžička.
1.Citrony omyjte a nakrájejte na plátky (pokud nepoužijete bio citrony, musíte je nejprve důkladně očistit), do mísy vložte celé citrony, zalijte 1,5 vody a přidejte 3 lžíce obyčejného octa, po 10 minutách citrony vytáhněte a lehce omyjte studenou vodou.
2.Mátu nakrájejte a vložte do veliké mísy, přidejte nakrájené citrony a zalijte vodou. Citrony ještě ve vodě propíchejte vidličkou, aby pustily šťávu. Mísu přikryjte papírovou utěrkou a nechte mátu vyluhovat zhruba 24 hodin. Během této doby ještě citrony několikrát propíchejte.
3.Na druhý den výluh sceďte přes plátýnko do hrnce, přidejte cukr a stévii. Za stálého míchání zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Zahřejte maximálně na 70–75 °C, na závěr přidejte kyselinu citronovou a jakmile je vše rozpuštěno, máte hotovo. Přes trychtýř přelijte sirup do připravených sklenic, uzavřete a skladujte na temném a chladném místě.
Petrželové pesto
Na 1 malou sklenici potřebujete: svazek petržele (použít můžete hladkolistou i kudrnku), 1 malou chilli papričku, asi 5 lžic kvalitního olivového oleje, 30 g lískových ořechů, 3 lžíce strouhaného parmezánu, 1 stroužek česneku, sůl, pepř.
Postup: Postup je velice jednoduchý, výsledek však stojí za to. Do vyšší nádoby dejte petržel a ponorným mixérem ji rozmixujte co nejjemněji. Pak přilévejte olej, dokud petržel nebude mít kašovitou konzistenci. Do směsi přidejte chilli papričku, ořechy, parmezán a česnek a vše mixujte, dokud pesto nebude úplně najemno. Nakonec ho dochuťte solí a pepřem, dejte do sklenic.
Pesto ze sušených rajčat
Na 4 porce potřebujete: 1 skleničku (250 g) sušených rajčat, hrst nesolených loupaných mandlí, hrst hladkolisté petržele, 2 lžíce strouhaného parmazánu, aspoň 2 stroužky česneku a hrubou sůl.
Postup: Pesto ze sušených rajčat je super obměnou toho klasického bazalkového (recept na něj najdete tady). Protože je z výrazných sušených rajčat, doplňuje se nesolenými mandlemi a hladkolistou petrželí. Postup je jednoduchý, veškeré ingredience jen naházíte do mixéru. Pokud máte sušená rajčata naložená ve skleničce, použijte i olej, jinak musíte přidat trochu olivového navíc. Mandle navíc předem nejdřív nasucho opražte na pánvi. Všechno pečlivě rozmixujte, a pokud je potřeba, přidejte ještě trochu olivového oleje.
Pokud budete pesto míchat s těstovinami, doporučuji před slitím odebrat trochu vody z hrnce a trochu přimíchat do těstovin smíchaných s pestem. Pesto vám vydrží v lednici minimálně tři dny, druhý den je dokonce lepší :-). Výborné je i na bruschettách!